U.S.T.A. Dolandırıcılık İstihbaratı Bölümü, başta bankalar olmak üzere finans, e-ticareti kamu, havacılık, enerji, telekomünikasyon gibi sektörlerdeki kritik kurumların Dolandırıcılık / Fraud ekipleri için özel olarak geliştirilmiştir. Kullanıcılarına güncel ve önleyici nitelikte dolandırıcılık istihbaratı sağlamak için tasarlanan U.S.T.A. Dolandırıcılık İstihbaratı Modülü, U.S.T.A.’nın benzersiz Derin Ağ İstihbaratı teknolojisinin dolandırıcılık tehditlerine uyarlanmış hali olup kurumların dolandırıcılıktan kaynaklanan risk ve kayıplarının mümkün olan en düşük seviyeye indirilmesine yardımcı olur.

Açık ağ (Clearweb;) ve derin ağda yer alan 500’den fazla siber-dolandırıcılık platformundan (bu platformlar genellikle saldırganlar tarafından Black Market veya Shop olarak adlandırılmaktadır) veri toplayan U.S.T.A. Dolandırıcılık İstihbaratı Modülü, siber dolandırıcılık ile mücadele alanında geliştirilen en önemli silahlardan biridir.

Her biri özel olarak tasarlanmış farklı kısımların yer aldığı kullanımı kolay bir kullanıcı paneli üzerinden sunulan U.S.T.A., kurumların faaliyet gösterdiği ülke ve sektöre özel olarak; “tamamen kurumla ilişkili” ve “derhal eyleme geçilebilir / önlenebilir” (actionable) bildirimler sunar.

Çalıntı Kredi Kartı Bildirimleri

INVICTUS’un geliştirdiği Derin Ağ Takip Sensörleri® teknolojisi ile, siber dolandırıcılar tarafından ele geçirilen ve satılan / çalınan; Kurum müşterilerine ait Kurum kredi kartları, siber dolandırıcılık ve hacking platformlarında tespit edilerek Kurum’un Fraud birimlerine U.S.T.A. platformu üzerinden ya da API aracılığı ile anlık olarak bildirilir.

Oltalama Tespit ve Engelleme

INVICTUS ekibi, kurum ya da ürünlerinize benzerlik isim içeriği ile tescil edilmiş alan adlarını tespit ederek size bildirir. İlgili siteleri sürekli takip ederek dolandırıcılık faaliyetleri içeren oltalama sitesine dönüşmesi durumunda “Tüm dünyadan” içeriğinin engellenmesi ile ilgili süreçleri sizin adınıza yürütür.

“U.S.T.A. 0-hour teknolojisi” “saldırganlar henüz hazırlık aşamasında iken” oltalama sitelerinin tespit edilmesini sağlar.

Marka Koruma Bildirimleri

Kurum ve sahip olduğu markaları tehdit edecek şekilde; açılan her türlü web sitesi, tescil edilen her türlü alan adının ve dolandırıcılık içerikli sosyal medya hesabının herhangi bir taklit veya saldırı niteliği taşıyabilecek eylemde kullanılmadan önce tespit edilerek bildirilmesi ve anlık olarak bu risklere karşı kontrol edilmesi hizmetidir.

Ele Geçirilen Cihaz Bildirimleri

Zararlı yazılımlardan etkilendiği tespit edilen cihazların IMEI numaralarının paylaşıldığı bildirim türüdür.

Çalıntı Müşteri Hesabı Bildirimleri

Zararlı yazılımlardan etkilenmiş olabileceği tespit edilen ve saldırganlar tarafından online hesapları ele geçirilen müşterilerinizle ilgili bildirimlerin paylaşıldığı bölümdür.

Dolandırıcılık Yöntemleri Bildirimi

Dolandırıcılık Yöntemi İstihbaratı kapsamında, siber saldırganlar ve siber dolandırıcılar tarafından başvurulduğu tespit edilen en yeni ve en güncel siber dolandırıcılık yöntem, taktik, teknik ve prosedürler (TTP’ler), açıklayıcı ekran görüntüleri ile birlikte Kurum’a U.S.T.A. üzerinden bildirilir.

ZABITA: E-ticaret sanal POS Skorlama Modülü

Kurum’a başvuran üye iş yerlerinin, siber saldırı, siber dolandırıcılık ve benzeri ticari kayıplar ile sonuçlanabilecek zafiyetlere karşı durumunu gösteren otomatik kontrol hizmetidir. Kurum, basit şekilde kendisine başvuran e-ticaret sitesinin alan adını bu platforma girdiğinde, söz konusu e-ticaret sitesi en önemli güvenlik gereksinimlerine göre anlık olarak kontrol edilir ve siber güvenlik bağışıklığı açısından raporlanır. Sistem tarafından üretilen rapor, Kurum’un doğrudan kendisine başvuruda bulunan üye işyerine sunması için verilen bilgilendirici bir rapordur. Bu hizmet ile Kurum’un, sanal POS hizmeti verdiği e-ticaret sitelerinin güvenlik riskini önceden hesap edebilmesi amaçlanmaktadır.